whatsapp
+90 533 622 6240

Narsistlik ve Evlilik

Narsistlik ve Evlilik

TDK’ya göre, bir diğer adı özseverlik olan ‘narsisizm’, bireyin kendi bedensel ve ruhsal benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık olarak tanımlanmaktadır. Aslında bu özellikler, toplumda birçok kişide bulunmaktadır. Fakat bunun ileri seviyede olması tıpta, ‘narsistik kişilik bozukluğu’ olarak isimlendirilmiştir. İşte bu ayrımı yaparken nelere odaklanmalı, kısaca bahsedelim.

Bir kişinin narsit olduğunu bazı kriterler aracılığıyla belirlememiz mümkündür. Mesela, bu kişiliğe sahip olan insanlar; büyüklenen, çok beğenilmek isteyen, asla empati kurmayan, kendisinin özel ve bulunmaz biri olduğuna inanan, kibirli, ukala, saygısız davranışlarda bulunan, kıskanç, sınırsız güce- zekaya ve karizmaya sahip olmayı amaçlayan tavırlar içindedir. Peki bu kişilikte biriyle evlilik hayatı nasıl olur?

Narsist biriyle tanıştığınızda, sizi ilgi ve sevgi bombardımanına tutarlar. İltifatlar, sürprizler ve hediyelerle aklınızı başınızdan almayı çok iyi bir şekilde başaran narsistler, sizin düşündüğünüz beyaz atlı prens veya prensesiniz asla değillerdir. Bu kişiler daima sömürebilecekleri birini bulmak zorundadırlar. Bunun için de, özellikle, özgüveni düşük ve benlik saygısı olmayan kişileri ağlarına düşürerek, bu kişileri savunmasız noktalarından yakalayıp kendi çıkarları için kullanırlar. Bunu takiben de, sizi kukla gibi oynatmaya başlarlar.

Yalancılıktan da çekinmeyen narsistler, öyle akıllıca (kendilerine göre) yalan söylerler ki sizin kendi doğruluğunuzu sorgulamanıza sebep olurken, çevrenizdeki insanları da bu yalanlara ortak etmekle ilgili sizi manipüle ederler.

Bu kişilerin en dikkat çekici özelliklerinden birisi de, bir-iki dakika içinde, nazik ve sevecen halden kaba, küfreden, hakaret eden bir canavara dönüşebilmeleridir. Resmen, sizin ruhsal dengenizler oynarlar. Bu durumla en çok, çevrenizdeki eş, dost ve akraba ortamlarında karşılaşmanız yüksek bir ihtimaldir. Sosyal hayatınızdaki kalabalıklar içinde size çok iyi davranırken, yalnız kaldığınızda tamamen zıt tavır ve hareketlerle karşılaşırsınız. Bu kişiler, kendilerinin her zaman kusursuz ve mükemmel olduğuna o kadar inanmışlardır ki çevresindekilerin de kendisiyle aynı fikirde olmalarını ve tavırlarıyla da bunu göstermelerini beklerler.

Eğer böyle bir eşiniz varsa sizden her daim takdir ve övgü bekleyecektir. Bu övgü ve takdiri göremediklerinde de ciddi bir hayal kırıklığı yaşarlar ve bunu da acımasızca, en şiddetli biçimde eşlerine yansıtırlar. Bu durumda sağlıklı olan eş, artık ilişkiyi sürdüremeyecek noktaya gelir. Gelinen bu noktada da, ayrılık artık kapıya dayanmıştır.

Narsist bir eşle doğru iletişim kurabilmek veya onunla baş edebilmekle ilgili diğer yazılarımızı da takip etmenizi tavsiye ediyoruz.


admin

Ebru Uzunboy { admin }

Aile Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir