whatsapp
+90 533 622 6240

Neden Aile Danışmanı?

Neden Aile Danışmanı?

Neden Aile Danışmanı?

Aile, bireyleri bir arada tutan en küçük birimdir. Farklı kişilik ve duygulara sahip bireyler, bu farklılıklardan doğabilecek bazı sorunlarla karşılaşabilirler.

Örneğin; kadın-erkek rolleri, eşlerin birbirlerinden beklentileri ve birbirlerinin aileleriyle olan ilişkileri, çocuklardan uyması beklenen kurallar, hatta aile içinde alınan kararların kontrol ve uygulanmasındaki paylaşımlar gibi birçok konuda anlaşmazlık ve çatışma yaşanabilmektedir.

Bunların neticesinde, durum kontrol altına alınmazsa eşlerden birinin evi terk etmesi, aldatma, aile içi şiddet ve boşanmalara varan ciddi sorunların içinde kalınabilir. Aile bireyleri, bu sorunların çözülmesinde, işin içinden çıkamadığı durumlar da yaşayabilir ve çaresiz hissedebilir.

İşte, aile danışmanı, ilişkilerini daha anlayışlı, güvenilir ve tatmin edici bir noktaya taşımak isteyen, buna ihtiyaç duyan kişilere, bu tip konularda eğitimli ve tarafsız bir çift göz olarak yardımcı olur.

Hayatta, her insanın, anne-baba veya evlat olarak sırtlandığı roller vardır. Bu roller, karşılıklı iletişim aracılığıyla düzenlenebilir. Aile danışmanı; kişilerin iletişim anlamında kaybettikleri güven duygusunun tekrar sağlanması, aile içi roller, kurallar, otokontrol gibi temel konularda gelişim ve iyi bir birey olma yolunda çocuklara doğru örnek olma gibi konularda da danışmanlık sağlar.

Aile danışmanı, bireylerin konuşmaktan çekinebileceği, cinsel problemler söz konusu olduğunda da, bunlara sebep olabilecek davranış problemlerinin tespit edilmesi ve bunların ortadan kaldırılması gibi konularda, aldığı psikoloji eğitiminin ışığında yardımcı olur. Bunun dışında, evlilik öncesi karar verme aşamasında da, aile danışmanı, tavsiye ve destek verme konusunda, bireylerin yanındadır.

Aile danışmanı, sorunların çözümü konusunda:

  • Bireylerin sadece kendi bakış açılarından değil, başkalarının gözünden de bakabilmesi,
  • Birbirlerini saygı ve sabırla dinlemesi,
  • Diğer aile bireylerinin rollerini ve durumlarını düşünüp anlaması,
  • Düşüncelerini ve hislerini, samimi ve açık bir biçimde ifade etmesi,
  • Diğerlerini değiştirmeye çalışmaya değil, onları oldukları gibi kabul etmeye çabalamaları gibi tavsiyelerle yol gösterir.

Bu desteği alan aile bireyleri, çözebildiği problemlere odaklanabilmeyi başaracağı için, bu hizmetten, farklı seviyelerde kazançlı çıkmış olur. Tıpkı fiziksel hastalıklarda olduğu gibi, ruhsal sorunlar ve aile içi problemlerde de geç kalmamak, problemin kronikleşmemesi adına, çok büyük önem taşır. Aile bireylerinin aile danışmanına başvurması, herkese iyi gelecek sağlıklı çözümlerin önünü açacaktır.

Yazımı, George Bernard Shaw’ın bir sözüyle bitirmek istiyorum: “Mutlu bir aile, erken bir cennettir.”


admin

Ebru Uzunboy { admin }

Aile Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir